236
787401

SERVISDELAR, 12 delar, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille rosefärger och guld med familjen vapen. Bestående av: fem olika serveringsfat, fem tallrikar och två assietter.

Skador, lagningar.

Proveniens

Probably comissioned by Johan Albrekt Gripenberg (b. /11 1690 – d 14/11 1773. Married first time in 1714 with Anna Sofia von Essen af Zellie (b. 1698 – d. 1744), second marriage in 1745 to Vendela Eleonora Sprengtport. Anna Sofia and Johan Gripenberg had eight children.