248
775112

VAS, keramik. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Formad med band runt livet och en djup flambefärgad glasyr med skiftningar i röda, gröna och violetta nyanser. Höjd 36 cm.

Längsgående nagg på fotens utsida.

Proveniens

From the Collection of Emil Hultmark.

Royal Academy, Stockholm 1942, no 462, sid 55.