399
777488

En servis tillverkad av Meissen, "Tusen och en natt", 1900-tal. (44 delar)

Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
5 740 - 6 180 EUR
5 990 - 6 450 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av 12 tallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, en såsskål, två skålar, en skål, två uppläggningsfat, två uppläggningsfat. Målad polykrom och förgylld dekor.(44)

Proveniens

Designed by: Heinz Werner (b. 1928) in 1973. The exclusive decor ‘Arabian Nights’ is one of the most costly designs by Meissen in modern times, a recurring theme in the fantastic world of fairy tales.