408
777296

TERRIN m LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 340 - 3 820 EUR
3 800 - 4 340 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor efter planschverk över den danska floran. Märkt med modellnummer 3562, samt fatet 3563. Höjd 27 cm.

Obet slitage.

Latinska namn på avbildade blommor; Formentilla reptans L. Vinca minor L. Mentha viridis L. Lotus corniculatus L.