417
797348

ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 45 x 91 cm. Skåne omkring 1850.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Två röda fält med polykroma stiliserade blommor, medaljong, S och hörnornament. Trappstegsformad bård. Fylld.

Senare bakstycke. Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar, obetydliga skador.