430
750434

MATTA. Semiantik Bidjar. 543 x 342,5 cm (samt några cm slätväv på varje kortsida).

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Mörkblåmelerad botten övermönstrad med polykroma blom- och medaljongmönster. Röd huvudbård med palmetter, blommor och stora blad.

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydligt hål. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna med skador och lagningar.