Rödmelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blom- och arabeskrankor. Bred huvudbård med stora blom-, palmett-, kartusch- och granatäppelrankor.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar varav några lite stela, smärre lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med trampveck och skador, en kortsida med spår av klister, ställvis senare fransar.