440
740705

MATTA. Antik Isfahan. 210,5 x 143,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Benvit botten med polykrom blomvas, blommande träd, fåglar, kolonner, nisch och arabesker med djurhuvuden. Bred blå huvudbård kartuscher, fåglar och blommor.

Jämnt slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med smärre fällningar, långsidorna och en kortsida med trampveck.

Proveniens

Nuvarande ägarens farfar Doktor Herman Lindvall (1884-1959), Götgatan 11, Stockholm.