454
742907

MATTA. Semiantik Keshan part silk. 248,5 x 136 cm.

Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
785 - 872 EUR
821 - 912 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Mörkblå botten med stor avlång medaljong, hörnornament, arabesk-, blom- och palmettslingor. Röd huvudbård med palmett- och blomranka. Vissa partier knutna i silke.

Något slitage, smutsig, smärre fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med smärre trampveck, ställvis senare fransar.