Madeleine Pyk – en samling F769
465
773612

MATTA. Antik/semiantik Täbris. 663 x 412 cm.

Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
6 640 - 9 490 EUR
7 600 - 10 900 USD
Klubbat pris

Rödmelerad botten med rader av polykroma botehmönster. Bred mörkblåbrunmelerad huvudbård med fond av blommor och blomkartuscher.

Ställvis slitage, några hårt slitna områden, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador. Kortsidorna med smärre skador.

Proveniens

Bankhuset Merkurius, Stora Torget i Borås. Byggnaden ritad av Ivar Tengbom 1915. Samme arkitekt som bl.a. ritat Stockholms konserthus (där Nobelprisutdelningen äger rum) och Tändstickspalatset i Stockholm. Mattan troligen ursprunglig inredning i bankens styrelserum.