469
785388

MATTA. Antik Ushak. 554,5 x 480 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 900 - 14 200 EUR
13 600 - 16 300 USD
Klubbat pris

Ljust kamelhårsfärgad botten med stora polykroma palmetter och sekundärornament. Blåmelerad huvudbård med stor blomranka.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, smärre trampveck, obetydliga hål. Sidorna med skador.

Proveniens

Karsholms slott, Skåne.