469
785388

MATTA. Antik Ushak. 554,5 x 480 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris

Ljust kamelhårsfärgad botten med stora polykroma palmetter och sekundärornament. Blåmelerad huvudbård med stor blomranka.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, smärre trampveck, obetydliga hål. Sidorna med skador.

Proveniens

Karsholms slott, Skåne.