478
787400

BYRÅ, av Johan Conrad Eckstein (mästare i Stockholm 1750-85). Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Fanerad med plommon, amarant och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor med påskrift undertill med rödkrita "Johan Eckstein". Tre lådor. Längd 88, bredd 52,5, höjd 81,5 cm. Nyckel finns.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, sid. 98, jämför byrå med lådor i rutfaner och insvängda inläggningar i lådhörnen, som även finns på auktionens byrå.

Johan Conrad Eckstein var Georg Haupts läromästare 1754-59.