Fanerad med jakaranda, valnöt och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor med påskrift undertill med rödkrita "Petter Widbom". Tre lådor. Längd 108, bredd 59, höjd 89 cm.
Maskstungen.Mask, senare förgyllning på beslag, förstärkning bakben,