484
753747

BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Fanerad med valnöt och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Ryggen signerad CLN. Längd 103, bredd 58, höjd 83 cm.

Skivan lagad, fanerskador, maskstungen, mässingslister mellan lådor saknas, maskstungen. Nyckel saknas.