495
792058

MATBORD. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris

Ek och ekfaner. Svarvade ben på fottrissor av mässing. Total längd 740 cm, bredd 138,5, höjd 74,5 cm. Två rundade ändar med vardera längd 94 cm. Fyra ekfanerade senare iläggsskivor med sarg à 60 cm styck. Fem iläggsskivor av furu, 64 resp 61 cm.