508
755104

KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Förgyllt och grönpatinerat. Skiva av vit marmor. Sargdekor av pastellage. Ben med snidade lejonhuvuden. Marmorerad träsockel. Längd 109, bredd 52, höjd 83 cm.

Proveniens

Familjen Cederström, Beatelunds, sedermera Rikstens fideikommiss.