530
728299

KARMSTOLAR, sex stycken snarlika, Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Tre gråmålade och tre vitmålade. Bladsnitt. Två signerade med Joseph Rustes (mästare i Stockholm 1772-1792) runda stämpel.

Slitage.

Proveniens

Enligt familjetradition inköpt på Sophie Hagmans auktion av grosshandlare Sven Ulrik Palm (1787-1861), som hade möbeln på sommarstället Täckaudden på Djurgården. Därefter i arv inom släkten till nuvarande ägare.

Sophie Hagman, född Anna Sophia Hagman 1758 i Eskilstuna, död 6 maj 1826 i Stockholm, var en svensk balettdansös. Hon var officiell mätress till prins Fredrik Adolf av Sverige, Gustav III:s bror, mellan 1778 och 1793.