545
743954

STOLAR, 11 stycken snarlika, Svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Blåmålade. Lös stoppad sits. En märkt med Adolf Fredriks ägarmärkning AF under krona, samt HGK (Kungl. Husgerådskammaren och ATB (Alexander Thunberg (mästare i Stockholm 1757- 1791). En senare kopia medföljer.

Tidgare avlutade, ställvis lagningar.

Proveniens

Adolf Fredrik (1710-1771).