562
755103

SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Förgylld och bronserad. I ramen infällt spegelglas. Dekor av ymnighetshorn, palmkvistar, pilkoger och fackla. Höjd 222, bredd 92 cm.

Ramglas med sprickor. Spegelglas med ställvis folieringsskador.

Proveniens

Familjen Cederström,
Beatelunds, sedermera Rikstens fideikommiss.