566
779575

SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Förgylld och bronserad. Genombruten dekor av mussel-, blom- och bladformationer. Med Stockholms hallstämpel 1760-tal. Höjd 148, bredd 68 cm.

Senare glas.

Proveniens

Köpt av säljarens far från Ivar Kreugers (1880-1932) dödsbo.