578
781888

SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med dekor av rocailler och C-formationer. Ljusarmar av mässing. Höjd 50, bredd 30 cm.

Senare glas. En ljusarm lagad.