Fanerat med jakaranda i rutmönster. Beslag av förgylld mässing. Vitlackerad urtavla otydligt märkt William Barrow (ett engelskt handelsnamn på urverk för export under 1700-talet). Höjd 241 cm. Pendel, två lod och en vev medföljer.
Urtavla med slitage, senare metallkrön, ett sidoglas skadat.