612
798356

GOLVUR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris

Fanerat med jakaranda i rutmönster. Beslag av förgylld mässing. Vitlackerad urtavla otydligt märkt William Barrow (ett engelskt handelsnamn på urverk för export under 1700-talet). Höjd 241 cm. Pendel, två lod och en vev medföljer.

Urtavla med slitage, senare metallkrön, ett sidoglas skadat.