618
790130

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Lacroix Rue St Denis à Paris" (L. verksam på denna adress från år 1800 - ca 1812). Vasformad med hänklar i form av svanhuvuden. Höjd 40,5 cm.

Emaljskada vid ett nyckelhål.