Förgylld brons. Urfodral med barn som tvagar sina fötter framför en spegel. Vitemaljerad urtavla märkt "Piolaine à Paris" (Michel-Francois P. mästare i Paris 1787). Längd 24, höjd 42 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Urtavla och spegelglas med skador, förgyllning med ställvis slitage.