63
765959

SKÅLAR och FAT, fem stycken, keramik. Sung/Yuandynastin.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
474 - 664 EUR
543 - 760 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Varav tre med vitare glasyr, en brun glaserad samt en med s.k. Junglasyr. Diameter 11-17 cm.

Nagg, krackelyr. Junskålen med nedslipad metallmonterad kant.

Proveniens

Aquired at Lunds antique store, Almlöfsgatan, Stockholm, in the 1950's, by a Swedish Collector.