Madeleine Pyk – en samling F769
631
794311

TRÄDGÅRDSURNA, av Ferdinand Ring, Höganäs, 1860-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Stengods. Dekor av vinrankor och bladornerade hänklar. Sockel med märkning i godset "HÖGANÄS". Höjd 153, diam 53 cm.

Dekorskador.

Proveniens

Inköpt omkring år 1900. Därefter i arv.

Modellen presenterades på Stockholmsutställningen 1866.