Madeleine Pyk – en samling F769
633
766384

PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Karl XII, Sverige 1710.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

23 x 23 cm.

Slitage, repor, anlöpningar.

Sveriges Mynt 1521-1977, The Coinage of Sweden, Numismatiska bokförlaget AB, Stockholm 1976, SM 154.