638
766375

PLÅTMYNT, 2 Daler Silvermynt, Adolf Fredrik, Sverige 1756.

Plåtmynt, 2 daler silvermynt, adolf fredrik, sverige 1756.

19,5 x 18,5 cm.

Slitage, repor, anlöpningar. Smärre kantskada.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

656 - 874 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK

Sveriges Mynt 1521-1977, The Coinage of Sweden, Numismatiska bokförlaget AB, Stockholm 1976, SM 134.