640
789413

BOK: PRAZDNOVANIE DVADTSATIPIATILETIIA TOVARISHCHESTVA NEFTIANOGO PROIZVODSTVA BRAT'EV NOBEL 1879-1904.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 210 - 3 090 EUR
2 300 - 3 220 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

(25-års firandet av Naftaproduktionsaktiebolaget Bröderna Nobel (Branobel)). S:t Petersburg 1905. Grått originalklotband ca 320 x 240 mm. Rikt illustrerad delvis i färg samt med kromlithografiska planscher. Dedikation i bläck av Emanuel Nobel till Sven Almqvist

Generellt god kondition, smärre slitage på ryggen samt veck på hörnen.

Proveniens

Ingeniör Sven A Almqvist

Bokens mottagare, Sven A Almqvist (1840-1931), var en av sin tids viktigaste ingenjörer och konstruktörer som hade stort inflytande för den svenska handels- och örlogsflottans nydaning. Som chef för ritkontoret vid Motala mekaniska Verkstad kom han att ha många uppdrag för familjen Nobels ryska bolag. Bland annat ritade och byggde han tillsammans med Ludvig Nobel (far till Emanuel och bror till Alfred och Robert) 1878 världens första oljetanker, Zoroaster.