645
752533

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Från Maria kyrkogård"

Signerad Nils Kreuger och daterad 1899. Duk 86 x 65 cm.

Proveniens

Vice konsul Arvid Jansson.
Konsulinnan Ebba Jansson, Kristinehamn.
Privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 188.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogdelen under år 1899, sid 253, nr 311a. Motiv a tergo upptaget under nr 311b.

A tergo motiv föreställande bakgård med hästkärra och man framför hus.