Madeleine Pyk – en samling F769
664
746890

Stefan Johansson

(Sverige, 1876-1955)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
14 200 - 16 600 EUR
16 300 - 19 000 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Stefan Johansson
(Sverige, 1876-1955)

"Läsande flicka"

Signerad Stefan och daterad -25. Akvarell på duk 36 x 33 cm. Originalram formgiven av konstnären.

Proveniens

Privat samling, Sverige.

Värmlands Museum, Karlstad, "Stefan Johansson", 6 mars - 22 augusti 2004.

Folke Holmér, "En bok om Stefan Johansson", 1958, avbildad sid 77.
Stefan Hammenbeck (red.), "Stefan Johansson. Bara tiden och livet förslog", 2007, avbildad sid 88.

Stefan Johanssons sparsmakade produktion kan i huvudsak delas in i fyra motivkretsar: interiörer- och stadslandskap i ljussken, porträtt och skogslandskap. Under sina tidiga år fick Johansson utbildning vid Konstfack, dock ansåg han sig själv vara autodidakt, något som kan sammankopplas med den teknik han tidigt utvecklade. Tekniken bestod av att han målade akvarell på duk och genomförde försök som innebar att späda ut färgen med olika typer av lösningsmedel vilket kom att skapa det typiska Johanssonska uttrycket där färgens lätthet låter dukens textur komma fram.

Konstnär