664
746890

Stefan Johansson

(Sverige, 1876-1955)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Stefan Johansson
(Sverige, 1876-1955)

"Läsande flicka"

Signerad Stefan och daterad -25. Akvarell på duk 36 x 33 cm. Originalram formgiven av konstnären.

Proveniens

Privat samling, Sverige.

Värmlands Museum, Karlstad, "Stefan Johansson", 6 mars - 22 augusti 2004.

Folke Holmér, "En bok om Stefan Johansson", 1958, avbildad sid 77.
Stefan Hammenbeck (red.), "Stefan Johansson. Bara tiden och livet förslog", 2007, avbildad sid 88.

Stefan Johanssons sparsmakade produktion kan i huvudsak delas in i fyra motivkretsar: interiörer- och stadslandskap i ljussken, porträtt och skogslandskap. Under sina tidiga år fick Johansson utbildning vid Konstfack, dock ansåg han sig själv vara autodidakt, något som kan sammankopplas med den teknik han tidigt utvecklade. Tekniken bestod av att han målade akvarell på duk och genomförde försök som innebar att späda ut färgen med olika typer av lösningsmedel vilket kom att skapa det typiska Johanssonska uttrycket där färgens lätthet låter dukens textur komma fram.

Konstnär

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

84. Robin Wood (Björn Ahlberg), bokhylla, Sverige 1990-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
Aktuellt bud:
30 000 SEK