667
746875

Carl Oskar Borg

(Sverige, 1879-1947)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
914 - 1 100 EUR
971 - 1 170 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Carl Oskar Borg
(Sverige, 1879-1947)

I arbete

Signerad Carl Oscar Borg. Akvarell och täckvitt 12 x 17 cm.

Tilläggslista

Omfattas ej av följerätt (d)

Proveniens

Bukowskis Internationella höstauktion 2008, kat nr 60.
Privat samling, Sverige.

Sigrid Hjertén och Carl Oskar Borg föddes samma år, 1879. Både reste till Frankrike i början av 1900-talet för att utveckla sitt måleri. Medan Hjertén omfamnade modernismens idéer sökte sig Borg i stället i från den. Efter många resor till havs hamnade han så småningom i USA där han kom att bosätta sig i Kalifornien.

Efter några tuffa år ekonomiskt blev 1909 Mrs Phoebe Apperson Hearst (mor till den berömde tidningsmagnaten William Randolph Hearst) hans mecenat. Tack vare henne kunde han resa till Europa och studera konst under 1910-1914. Denna period innebar också han publika genombrott i San Francisco.

När Borg återvände från Europa föreslåg Mrs Hearst, som länge hade haft intresse för indianerna i sydvästområdet, honom att han skulle resa ut till indianerna, fotografera och filma deras liv och leverne för Kaliforniauniversitetets räkning och naturligtvis även arbeta som konstnär i denna miljö. För Borg, som själv redan tidigare var fascinerad av indianerna, blev detta en vändning i hans liv och konstnärliga utveckling. Under vistelsen i öknen tillsammans med indianerna formades en högst personlig panteism som kom till uttryck i hans målningar.