672
781653

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Klubbat pris
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

Porträtt av man i blå kostym

Utförd omkring 1891. Olja på papper uppfäst på masonit 43 x 29 cm.

Proveniens

Tidigare i konstnären Karl Nordströms samlingar; dennes sterbhusauktion, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, december 1937; Tekla Edstrands samlingar, Malmö; Edstrandska stiftelsen, Malmö; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 428, "Bukowskis Moderna/Svensk-Franska Konstauktioner", 28-29 nov 1984, kat nr 12; privat samling.

Nationalmuseum, Stockholm, "Aguéli-utställningen", 1939, kat nr 30; Göteborgs Konstmuseum, "Ivan Aguéli-utställningen", 1957, kat nr 11; Valby Kunstforening, Köpenhamn, "Aguéliudstillingen", 1961, kat nr 7; Norrköpings Konstmuseum, 1980, kat nr 17.

Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan-Mystikern-Målaren", del I, SAK, 1940, omnämnd sid 69f samt avbildad sid 70; Axel Gauffin, "Ivan Aguéli. Människan-Mystikern-Målaren", del II, SAK, 1941, upptagen i katalogen sid 307 som nr 36; "Konst i svenska hem", del 1, upptagen sid 46 under samling 2: "Fröken Thekla Edstrand, Slottsgatan 6, Malmö" (under titeln "Mansporträtt").

1911 återvände Aguéli till Sverige främst påhejad av den gamle läraren och vännen Carl Wilhelmson. Han målade då modeller, för övnings skull, men också porträtt som låg mycket väl till för hans analyserande och skarpa blick. Men 1912 lämnade Aguéli Sverige för gott. Färden gick till Frankrike, Egypten och slutligen Spanien där en tågolycka utanför Barcelona hastigt ändade målarens liv 1917. Även om porträttet är utförd under 1890-talet så undgår inte den avporträtterade konstnärens psykologiska förhållningssätt till penseln och duken.