68
758330

SKÅL, keramik. Sung/Yuandynastin.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Lavendelfärgad glasyr, invändig lila fläck. Diameter 17,7 cm.

Bränninsmistor, krackelyr.

Proveniens

When Exhibited at National Musuem in Stockholm in 1928 it belonged to Dr Emil Hultmark. Now from the collection of Dr Sture Larsson.

Exhibited at National Museum, Stockholm. Kinesiska utställningen 1928, Kat no 261.

Wettergren, Erik and Stavenow, Åke; National Museum, exhibition catalogue no 26. 'Utställning av Äldre Kinesiskt Konsthantverk ur Svenska Samlingar, 1928.