707
798374

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 400 - 53 200 EUR
46 300 - 55 600 USD
Klubbat pris
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"Carmen" ("Spanjorska i profil II")

Signerad Zorn. Utförd omkring 1884. Akvarell och täckvitt, 25 x 18,5 cm,

Gerda Boëthius, "Zorn. Tecknaren, målaren, etsaren, skulptören", 1949, möjligen identisk med den privatägda "Spanjorska i gult" som författaren listar i verkförteckningen under år 1884, s 540 (strax före Zornmuseets "Spanjorska i profil") men som hon enligt egen utsago ej haft möjlighet att undersöka. Noteras bör dock att ingen Spanjorska i profil finns listad i Boëthius verkförteckning under år 1885.

Jmf Johan Cederlund, "Zorn i Spanien", 2009, text på s 78 samt akvarellen "Spanjorska i profil (I)", avbildad i färg på s 77 samt blyertsteckningen med samma titel i Zorns skissblock, avbildad på s 76.

Anders Zorn hade en livslång kärleksaffär med Spanien. Det började 1881 när han med Ernst Josephson reste till Madrid och fortsatte söderut via Toledo till Sevilla och slutligen till Cadiz, där de roade sig kungligt. Ett par år senare, 1884, reste Zorn åter till Spanien. Denna senare vistelse kom att resultera i flera av Zorns mest framträdande akvareller och hans teknik nådde snabbt en form av fulländning. Han utförde en serie akvareller målade vått i vått av spanska señoritas, företrädesvis modeller ur societeten i Madrid och Sevilla, men även av vackra unga zigenerskor.
Det aktuella katalognumret ”Carmen” (Spanjorska i profil II”) är porträtterad i profil och i bröstformat, sittandes mot en ljus vägg med en sky av vita fruktblommor som fond. Hon bär den gula sjal och ljusblå sjalett som vi känner så väl igen från åtskilliga Zornporträtt av sköna spanjorskor. Av särskilt intresse här är den tjocka guldring som Carmen bär i örsnibben, såväl i denna akvarell som i blyertsteckningen. Guldringen saknas däremot helt i ”Spanjorska i profil I”, vilken av titeln att döma ger intryck av att vara den tidigare versionen. Men kanske förhåller det sig i själva verket tvärtom? Det finns två mycket snarlika akvareller kända sedan tidigare under titeln ”Spanjorska i profil”: en litet mer skissartad version i Zornmuseets samlingar (ZA 109) och en privatägd version, daterad 1885. Dessutom finns en motsvarande blyertsteckning i Zorns skissblock från 1884 (idag i Zornsamlingarna). Chefen för Zornsamlingarna, Johan Cederlund, menar att ”Spanjorska i profil I” målats efter Zorns återkomst till England (Cederlund, ”Zorn i Spanien”, 2009, s 78). Det finns dock inget som motsäger att den aktuella (odaterade) versionen av motivet skulle ha utförts tidigare, medan han ännu var kvar i Spanien. Kanske man kan tänka sig att konstnären senare valde bort guldringen som en anpassning till den engelska publiken. Men oavsett i vilken ordning akvarellerna målades framstår Carmen som en högst förtjusande ung dam.

Konstnär