709
787411

Jacob Hägg

(Sverige, 1839-1931)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
29 100 - 33 900 EUR
33 300 - 38 800 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Jacob Hägg
(Sverige, 1839-1931)

”Svenskt barkskepp utanför Visby”

Signerad J. Hägg och daterad 1916. Duk 92 x 140 cm.

Proveniens

Kommendörkapten O H K Borlind, Stockholm.

Erik Hägg, "Örloggsliv", 1943, avbildad s 110.

Skeppet i det aktuella katalognumret är inte namngivet men är ett typiskt barkskepp från slutet av 1800-talet och i målningen hissar det signaler till ångaren till vänster i bild. Till höger syns Högklint söder om Visby och längst bort Visbys silhuett. Detta är en vacker bild från en brytningstid mellan segel och ånga.
Bukowskis vill tacka Christer Hägg för all information om katalognumret.