779
786716

Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 480 - 9 360 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jussi Mäntynen
(Finland, 1887-1978)

"Larmande kraft"

Signerad Jussi Mäntynen och daterad 1944. Grönpatinerad brons, höjd 43 cm och längd 54 cm.

"Djurskulpturer av Jussi Mäntynen" (red. Ensio Rislakki), 1949, kompositionen omnämnd samt avbildad helsida, sid 92.

Konstnär

Jussi Mäntynen var en finländsk bildkonstnär. Samtidigt med konstskolestudier arbetade Mäntynen som konservator på Zoologiska museet i Helsingfors. Han började skulptera och slog igenom på utställningar på 1930-talet med sina realistiskt utförda skulpturer av vilda djur och fåglar ur den finska obygdens fauna. Mäntynen fortsatte sin konstnärliga verksamhet i Stockholm med djuravbildningar, som illustrerar konstnärens starka känsla för djurens skönhet i form och rörelse. De material han använde var främst brons, trä och sten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer över hela Finland.