800
787868

Johan Henrik Scheffel

(Sverige, 1690-1781)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Henrik Scheffel
(Sverige, 1690-1781)

JOHAN HENRIK SCHEFFEL, olja på duk, ej signerad.

Friherinnan Barbro Fleming af Lieblitz (1699-1747). Uppfodrad duk 80,5 x 65 cm. Enligt text a tergo utförd 1731.

Uppfodrad duk, Ytsmuts, gulnad fernissa, krackelyr, skrapmärken, strödda retuscher.

Proveniens

Överste Otto von Knorring, Västerås.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", Stockholm 1935, band I, upptagen sid. 277 (1932:105).
Stig Roth, "Porträttmålaren Johan Henrik Scheffel, hans liv och verk", Göteborg 1936, upptagen sid. 251-252 som kat.nr 167 (motstycke till porträtt kat.nr 506, föreställande hennes make kammarherren friherre Ulrik Alexander Stromberg).

Senare påskrift a tergo:
Friherinnan fru Barbro Fleming.
Nata (född) 1699 16 december.
J:H:Scheffel
1731

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.