812
726847

Johan Henrik Scheffel

(Sverige, 1690-1781)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johan Henrik Scheffel
(Sverige, 1690-1781)

"Claes Cederström" (1726-1778)

Kantförstärkt duk 80 x 65,5 cm. Samtida bronserad ram i rokoko.

Proveniens

Familjen Cederström,
Beatelunds, sedermera Rikstens fideikommiss, Södermanland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 155. (SPA 1925:1415)
Stig Roth, "Porträttmålaren Johan Henrik Scheffel", 1936, upptagen i katalogen, kat nr 98, sid 233.

Claes Cederström var överste, död vid Sätra Brunn. Han var gift med Margareta von Mevius (1740-1824).

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.