823
798658

Johan Peter Cumelin

(Sverige, 1764-1820)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Peter Cumelin
(Sverige, 1764-1820)

"Börian af Bataillen-Slaget vid Ölands södra udde 26 juli 1789/ Hans Kongl Höghet Stor Amiralens infart till Carlskrona"

Ett par. Signerade: "Ritad efter Naturen af J. P. Cumelin". Tuschlavering/akvarell över konturetsning, 28,5 x 41 cm. Samtida förgyllda ramar.

Emil Hultmark, "Svenska kopparstickare och etsare 1500-1944", 1944, sid 73-74.