826D
776874

Johan Fredrik Martin

(Sverige, 1755-1816)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 800 - 2 250 EUR
1 880 - 2 350 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver och skulptur
+46 (0)709 17 99 93
Johan Fredrik Martin
(Sverige, 1755-1816)

"Norrmalms Torg i Stockholm med Utsigt af K Slottet, K. Gustaf Adolphs Statüe, H.K.H. Prinsessans Palais o Opera Huset".

("Norr Malms torg"), ur: "Svenska Vuer". Handkolorerad konturetsning, I état av III (före all skrift. Med gamla Norrbro som revs 1797 och Per Brahes hus på helgeandsholmen), signerad med bläck, sviten utgiven 1805. Bladstorlek 46 x 64,2 cm.

Frölich 165.
Gustaf Uppmark, "Stockholmsbilder från fem århundraden 1523-1923", 1923, bild 225, s 187.

Samlingen Svenska Vuer gavs ut år 1805. Färglagda exemplar av dessa vyer (avdrag från plåten före akvatintbehandling) är som regel något beskurna och försedda med en passepartout, på vilken konstnären antecknat titeln samt vanligen med signatur. (Frölich s. 224).