836
661807

Michiels Simons (Simonis)

(Nederländerna, 1620-1673)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Michiels Simons (Simonis)
(Nederländerna, 1620-1673)

Stilleben med fasan, remmare med citron samt skål med frukter

Signerad M. Simons. f. och daterad 1659. Uppfodrad duk 87 x 104,5 cm

Proveniens

Enligt uppgift Schloss Ramelsberg, Tyskland.

Erika Gemar-Koeltzsch, "Holländische Stillebenmaler im 17. Jahrhundert", 1995, jfr bild 363/3, sid 937.