860
721373

Ludolf de Jongh, hans krets

(Holland, 1616-1679)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Ludolf de Jongh, hans krets
(Holland, 1616-1679)

LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad.

Yngling med handen på bröstet. Parketterad pannå 73 x 58 cm. Holländsk barockram med hopplister.

Tjock gulnad fernissa. Ytsmuts. Smärre skrapmärken längs ramkant. Vertikala retuscher längs panelernas skarvar. Retuscher. Smmärre skrapmärken med färgbortfall.

Proveniens

Inköpt från Yves Perdon, Paris, 1914 av Carl Ulrik Palm.
Carl Ulrik Palms samling (1864-1954).