Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
864
717807

Louis Tocque

(Frankrike, 1696-1772)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Louis Tocque
(Frankrike, 1696-1772)

LOUIS TOCQUE, hans art, olja på duk, oval.

Porträtt av en elegant herre. Uppfodrad duk 73,5 x 57,5 cm. Samtida ram.

Ytsmuts, krackelyr, tjock fernissa, strödda retuscher, smärre skrapmärken.

Proveniens

Bukowskis Auktioner, auktion 336, 1946, kat nr 147.