890
769305

ABRAHAM GRILL, Augsburg (verksam 1672-1682), dryckeskanna, silver, barock.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Delvis förgylld, cylindrisk, på helslagen räfflad fot, runt livet driven och ciselerad vinranka, svängt handtag med tudelat tumgrepp. Stämplar även på locket. Höjd 12 cm, vikt 323 gram.