899
794864

FAT/KAROTT, Firman Parker & Wakelin, London 1767, silver.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 580 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Ovalt, profilerat med godronnerad kant, i spegeln graverat alliansvapen för Lord Joseph Damer och Lady Caroline Damer (neé Sackville). Undertill lodangivelse 19:17. Längd 30 cm, vikt 600 gram.

Proveniens

Beställt av Lord Joseph Damer och Lady Caroline Damer ( född neé Sackville) hos firman Parker & Wakelin den 11 augusti 1767.

Firman Parker & Wakelin startade under tidigt 1700-tal av Wickes men togs sedan över av Parker & Wakelin under 1760-talet, blev sedan Taylor & Wakelin under slutet av 1770-talet för att sedan komma att bli Garrards under 1800-talet. Lord Damer var trogen firman under hela sin livstid och allt silver som inköptes till hans hushåll kom från dem. Det som är unikt med Parker & Wakelin är att alla de föremål som beställdes av kunderna finns dokumenterat i kundböckerna under varje beställares namn, så även detta fall. I dag finns kundböckerna bevarade på Victoria & Albert Museet i London.