904
772246

PETTER ENEROTH, Stockholm 1785, sockerskål med lock, silver, gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris

Rund, på hög fot, livet med pålagda antikiserande medaljonger, uppsvängda hänklar, toppigt lock med bärknopp, även locket med stämplar. På fotkanten lodangivelse 42 7/8. Höjd 23 cm, vikt 564 gram.

Lätt bruksslitage.